Відділ освіти, охорони здоров'я, культури, сім'ї, молоді та спорту Іршавської міської ради

Невідомі герої Іршавщини

     15 березня 1939 році відбувся основний бій між захисниками Карпатської України та угорською армією. Відступаючи від Виноградова через Королево аж до Красного поля, січовики стримували сили противника, що переважали, і тим самим дозволили Сейму (Сойму) Карпатської України прийняти Акт про Незалежність. Та, поряд з тим,  багато осередків опору виникали по всьому Карпатському краю, історія та подробиці яких ще не до кінця висвітлені. Зокрема були захисники Карпатської України і на Іршавщині.  

     Вчора, в історико-краєзнавчому музеї Іршавського МЦПО відбулося відкриття нової експозиції присвяченої Василю Попику – «Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України».  Власне відкриття самої експозиції відбулося в рамках 80-ї річниці проголошення Незалежності Карпатської України.

     Про нелегку долю нашого земляка розповів директор музею Андрій Світлинець. З наявних світлин і представлених оригінальних документів перед нами постає невідома широкому загалу дослідників постать звичайного сільського хлопця із села Суха, що на Іршавщині. Непередбачувана доля щедро насипала йому «сюрпризів» на життєвій стежині. З 15 літ уже працював і одночасно вчився, служив у чехословацькому війську. Ставши прикордонником брав активну участь у боях, захищаючи кордони Карпатської України від угорських терористів. Арешти, допити і знову повернення до прикордонної служби. Уже за радянських часів був пограбований лісовими бандитами, а невдовзі заарештовується органами безпеки і засуджується як куркуль та відбуває заслання в Іркутських таборах. Таємний лист на волю зумів вирвати його з лап НКВД і Василь у 1952 році повертається додому. Так і залишився у спогадах старожилів добросовісним, чесним членом громади з незаперечним авторитетом та непідробною пошаною.

       На святі був присутній і син Василя Попика – Михайло, який поділився спогадами про батька та деякими епізодами з його життя. Міський голова слушно зауважив, що такі експозиції надзвичайно цікаві і потрібні, бо саме вони розповідають про тих «малих» людей, які власне і творили історію, та, на жаль, залишалися непомітними. Голова районної ради та його радник відзначили важливість вивчення і дослідження дрібних епізодів нашої історії, бо саме вони складають цілісну і правдиву історію України. Начальник відділу освіти Іршавської ОТГ доповнила, що саме через призму особистості не тільки досліджується життєвий шлях тієї чи іншої людини, а й вдається відкривати нові сторінки історії нашого краю та держави.

     Загалом всі присутні відзначили, що дізналися багато невідомого, а саме дійство  пройшло надзвичайно цікаво.

       Щиро запрошуємо усіх відвідати нову музейну експозицію.« повернутися до списку новин